Latvijas skolas soma

STIKLA BRĪNUMI

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils 9.vidusskolu apciemoja Ventspils stikla pūtēji.  4.-5.klašu skolēniem paveicās piedalīties viņu lekcijās un meistardarbnīcās.

Ventspils meistari pastāstīja skolēniem, ka stikla figūriņu veidošanai tiek izmantots Venēcijā ražots Murano stikls. Stikla galvenā sastāvdaļa ir kvarca smiltis. Daudzkrāsainie toņi tiek iegūti, izmantojot dažādu metālu piejaukumus. Stikla kausēšanai izmanto ~ 2000 grādu karsta ūdeņraža gāzes liesmu, kuras ietekmē stikls sāk kust un kļūst plastisks. Veidošanā visbiežāk tiek izmantoti dažādu krāsu stikla stienīši, kurus kausējot kopā, kā arī piepalīdzot ar palīginstrumentiem, piemēram, pinceti, top stikla figūriņas.

Mūsu skolēniem paveicās ar savām acīm ieraudzīt, kā top īstie mākslas darbi – figūriņas no stikla. Katra no tām bija oriģinālā,  neatkārtojamā un savdabīgā. Katrā it kā palika neliela daļiņa no meistara  sirds.

Skolēniem arī bija iespēja iejusties stikla pūtēja lomā un pamēģināt uzpūt stikla burbuli, kā arī, meistaru uzraudzībā  praktiski darbojoties , izpētīt karsta stikla īpašības.

Bērni bija sajūsmā, ar lielu ieinteresētību iesaistījās nodarbībās, uzdeva daudz asprātīgu jautājumu un par to saņēma nelielas dāvaniņas.

Pateicoties nodarbībām ar  stikla pūtējiem, skolēni tuvāk iepazina Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, kā arī zinātnes un inovāciju attīstību pasaulē un Latvijā.

Sagatavoja: L.Kondrašova-Lutinska