AR “LATVIJAS SKOLAS SOMU” UZ DAUGAVPILS SKROŠU RŪPNĪCU

2019.gada oktobrī 8.a, 8.b, 9.a, 9.b un 10.a klases skolēni kopā ar klases audzinātājam E.Zakrevsku, L.Kolosovu, I.Soboļevu, Ž.Bogdanoviču un O.Dimitrijevu , ka arī skolotājiem T.Romaļsku, I.Vaikuli, N.Dzjumani, V.Ratņiku, L.Kondrašovu-Lutinsku iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Daugavpils Skrošu rūpnīcu. Pasākuma mērķis – iepazīt zinātnes un inovāciju attīstību Latvijā.

Rūpnīca ir celta 1886. gadā Daugavpils centrālās daļas augstākajā vietā, lai varētu izvietot ražošanas telpas dažādos līmeņos. Rūpnīca ir vairākkārt pārbūvēta un paplašināta — 1911. gadā tika uzbūvēts pašreizējais rūpnīcas tornis, kurš tiek izmantots arī mūsdienās — tas ir vienīgais joprojām strādājošais svina liešanas tornis Eiropā.

Šodien Daugavpils skrošu rūpnīcā tiek ražota medību un sporta munīcija gludstobra un pneimatiskajiem ieročiem. Tāpat tiek izgatavotas svina plombas, makšķerēšanas piederumi u.c. Produkcija tiek gan realizēta uz vietas, gan eksportēta uz ārzemēm.

2012.gadā tika izveidots rūpnīcas muzejs, kurā ir apkopota informācija par tās vēsturi un produkciju, kā arī apmeklētājiem tika atvērta daļa no vēsturiskā ražošanas ceha.

Nodarbības laikā skolēni ieguva priekšstatu par skrošu rūpnīcas vēsturi un ražošanas  procesu. Iegūtās zināšanas skolēni lieliski varēs izmantot ķīmijas un fizikas stundās.

Pēc pasākuma skolēni padalījās ar saviem iespaidiem:

  • Karolīna (9.a kl.) “Mums ļoti patika šī ekskursija, jo tā bija interesanta un aizraujoša. Mēs uzzinājām daudz jaunas informācijas, ko izgatavo skrošu rūpnīcā. Paldies par šo ekskursiju!!!”
  • Milana (10.a kl.) “Mēs uzzinājām daudz ko jaunu, piemēram, kā izgatavo svina skrotis, rūpniecības vēsturi un noslēpumus. Mums bija iespēja pamēģināt šaut uz burkām ar pneimatiskajām bisēm. Pateicoties ģidam, ekskursija bija interesanta un aizraujoša.’’

Šī programmas „Latvijas Skolas soma” aktivitāte ir  lieliska iespēja iepazīties ar mūsu dzimtās pilsētas vēsturi, sajust 19. un 20. gadsimta gaisotni un padziļināt savas zināšanas ķīmijā un fizikā, secina skolotājas.

Informāciju apkopoja 9.a klases audzinātāja  Žanneta Bogdanoviča  un Ludmila Kondrašova-Lutinska